Prvé stretnutie komisie pre cyklistickú dopravu

Vo štvrtok 12. mája 2011 sa uskutočnilo ustanovujúce stretnutie komisie pre cyklistickú dopravu.

Okrem primátora Milana Ftáčnika sa zasadnutia zúčastnili za magistrát splnomocnenec primátora Michal Feik, ktorý prijal zároveň úlohu moderátora, hlavný dopravný inžinier Tibor Schlosser a Michal Halomi z Oddelenia územného plánovania, za Správu rekreačných a telovýchovných zariadení (STaRZ) Katarína Szabová, ako aj starostovia, poslanci a úradníci mesta a mestských častí, zástupca Bratislavského samosprávneho kraja, členovia Cyklokoalície, BicyBy a ďalší.

Na úvod pani Katarína Szabová zrekapitulovala aktivity v oblasti výstavby cyklotrás tejto mestskej organizácie. Zaujímavá bola informácia podľa ktorej počas 1 hodiny v dňoch pracovného pokoja prechádza po dunajskej hrádzi 6000 cyklistov. Po nej vystúpil Michal Halomi s prezentáciou hlavných mestských cyklotrás v územnom pláne. Posledná prezentácia patrila Cyklokoalícii, o prioritných trasách na najbližšie obdobie rozprávali Jozef Schwarz a Ivan Bútora.

Nasledovala diskusia, v ktorej sa spresnil spôsob pracovania komisie. Komisia ako celok sa bude schádzať približne raz za štvrťroka, v medzičase budú fungovať menšie pracovné skupiny, ktoré navrhnú konkrétne zlepšenia podmienok pre cyklistov (trasy, bicyklové stojany, odstraňovanie bariér).
Magistrát taktiež prisľúbil zapracovanie podstránky o cyklistike na webovú stránku mesta.

Kvôli konsolidačnému rozpočtu sa v roku 2011 budú nové cyklotrasy vytvárať najmä “maľovaním”, teda grafickými úpravami už existujúcich komunikácií, čím dôjde k prerozdeleniu dopravného priestoru s dôrazom na vytvorenie podmienok pre cyklistov. Finančne náročnejšie riešenia prídu na rad v rokoch 2012-2014.

Najbližšie stretnutie komisie bude v polovici júna. Jednotlivé pracovné skupiny majú dovtedy za úlohu predložiť zoznam trás, ktoré je možné realizovať prakticky okamžite len úpravou zvislého a vodorovného značenia alebo inými menšími úpravami aj s ich ocenením tak, aby bolo možné začať s ich realizáciou.

Cyklokoalícia privíta vaše nápady, kde sa dajú jednoducho realizovať nové cyklistické trasy, ktoré miesta vnímate ako problémové pri pohybe po meste na bicykli a v ktorých lokalitách by ste uvítali stojany na bicykle. Svoje názory píšte do diskusie pod článkom alebo zasielajte na adresu info@cyklokoalicia.sk.

Stretnutiu cyklokomisie predchádzala prezentácia a diskusia v A4 nultom priestore deň predtým.

Sme veľmi radi, že naša prezentácia, ktorú si môžete pozrieť tu, veľmi zapôsobila.

One thought on “Prvé stretnutie komisie pre cyklistickú dopravu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.