Kde si zaparkujem bicykel v Starom Meste? Dá sa to vôbec?

Určite sa každý z nás pravidelných cyklistov stretol s tým, že prišiel do centra Bratislavy a potreboval si zaparkovať bicykel. V tom momente zistil, že sa v našej krásavici na Dunaji sa akoby zabudlo na to, že v meste treba okrem všadeprítomných parkovacích miest a číhajúcich mestských policajtov aj zopár cyklostojanov. Viete si rýchlo spomenúť na cyklostojan, ktorý ste naposledy stretli v meste? Bol to ten na Kamennom námestí? Alebo ten pri DPOH? Či pred Magistrátom? Možno na Hviezdoslavovom? Ak ste si všimli všetky tieto cyklostojany, tak poznáte skoro všetky podstatné.

Možnosť zaparkovať si bicykel aspoň v 200 metrovom okruhu od miesta kam dochádzam je nesmierne dôležitá pokiaľ chcem svoj bicykel využívať každodenne a nestrácať zbytočne čas chodením po meste, alebo mačkaním sa v bratislavskej mestskej hroznej doprave. Preto je popri sieti cyklotrás či priaznivej legislative dôležitá dostatočne hustá sieť stojanov na bicykle, ktoré umožnia cyklistom bezpečne zaparkovať svoj bicykel čo najbližšie k svojmu cieľu.

Nuž a ako je na tom naše Staré Mesto? Veľmi zle. Vďaka mapovaniu cykloinfraštruktúry, ktorý sme realizovali prostredníctvom portálu www.mapujeme.sk sme narátali v rámci územia mestskej časti Staré Mesto (pešia zóna a okolie) cyklostojany s celkovou kapacitou 64 bicyklov. Toto číslo je zarážajúce už len preto, že hovoríme o absolútnom centre hlavného mesta európskej krajiny, kam pravidelne dochádzajú obyvatelia mesta za prácou a cykloturisti za zážitkami. Podľa naších prieskumov jazdí pravidelne do práce na bicykli približne 1200 cyklistov.

Situácia s cykloinfraštruktúrou v centre Bratislavy je alarmujúca a zostáva veriť, že chystaný nákup nových cyklostojanov zo strany mesta aspoň kozmeticky zníži nedostatok cyklostojanov v meste. Zostáva tiež dúfať, že sa mesto rozhodne pre bezpečné stojany, o ktoré si možno uzamknúť aj konštrukciu bicykla (o koleso predsa nestačí). Nuž a možno raz v budúcnosti sa vymenia súčasné stojany, ktoré mnohokrát neumožňujú cyklistom si bezpečne uzamknúť svoj bicykel.

Výsledkom súčasnej situácie sú prázdne cyklostojany v Starom Meste a bicykle pozamykané o všetky možné zábradlia, odkvapy, mreže, atď. Preto Cyklokoalícia bojuje za rozšírovanie cyklostojanov po meste pripomienkovaním budúcich umiestnení nových cyklostojanov a hlavne ich tvaru.

Zdroj fotografií: www.mapujeme.sk

9 thoughts on “Kde si zaparkujem bicykel v Starom Meste? Dá sa to vôbec?

   1. super! :) chcelo by to este nejaku aplikaciu do mobilov/androidov s podobnou mapou, ktoru by bolo mozne spustit bez potreby pripojenia k internetu a moznostou z casu na cas aktualizovat pripojenim sa k sieti… :)

    1. Ďakujeme za podnet. Na stránke by sa mala aplikácia objaviť do konca roka. Teraz sa musíme sústrediť na úpravu masky a mapovanie ďalších podnetov. Môžete pri tom pomôcť aj Vy. Stačí sa zaregistrovať a mapovať cyklostojany, o ktorých vo svojom okolí viete a boli by užitočné pre ostatných cyklistov.

 1. Neviem, či je to reálne, ale… Akcia podobná Cowparade (samozrejme, v menšom). Teda, mohli by pribudnúť umelecké stojany sponzorované firmami (samozrejme by si tam dali svoju tabuľku…). Keďže je dnes city biking in, ak si to firmy uvedomujú mohlo by ich to motivovať :)
  Samozrejme pod záštitou mesta…
  a tak

  1. To je veľmi zaujímavý nápad. Určite niečo také skúsime zorganizovať v budúcnosti a záujem by o to mohol byť. Rozmýšľame ako naštartovať rozvoj cyklostojanov v meste. Akurát máme obavy z byrokracie, ktorá nás kvôli stojanom postretne. Treba to však skúsiť!

 2. strašne sa teším, že sú ľudia, ktorí sa snažia niečo spraviť pre to, aby sa dalo dopravovať bicyklíkom aj v našej miestami nešťastnej Bratislave. momentálne som vo Švédsku a je to tu šialené, cyklotrasy, prechody a semafory sú doslova VŠADE, stojany na bicykle pred každým domom (aj rodinným), obchodom, pri zastávke, v meste ich sú stovky… neni najmenší problém. majú tu kultúru bicyklovania už dlho, zrejme dosť inšpirovaní blízkou Kodaňou. o tri týždne som doma a dúfam, že budem môcť nejako (hocijako) pomôcť v približovaní sa ideálom :-)Simona

  1. Ďakujeme! Snažíme sa čo nám časové a spoločenské možnosti dovolia. Tiež som bol vo Švédsku na jeden semester a cyklistika je tam naozaj na veľmi vysokej úrovni. Keď budeš doma a chcela bys i pomôcť, tak nám napíš na facebook. Následne by sme ťa pridali do našej diskusnej skupiny a vyberieš si tému, ktorej by si sa chcela venovať sama, alebo spolu s iným členom CK. Robíme naozaj všemožné aktivity. Tešíme sa na spoluprácu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.