Sčítanie cyklistov v Bratislave, október 2011

Heatmap, sčítanie cyklistov - október 2011
Heatmap, sčítanie cyklistov - október 2011

V stredu 5. októbra 2011 uskutočnila Cyklokoalícia druhé sčítanie cyklistov v Bratislave. Príjemné teplé počasie v rannej dopravnej špičke do ulíc mesta pritiahlo opäť stovky cyklistov.

Sčítanie prebiehalo od siedmej do deviatej hodiny na desiatich miestach v širšom centre. Okrem všekých piatich mostov cez Dunaj boli cyklisti sčítavaní na Račianskom a Trnavskom mýte, Dulovom námestí, križovatke Záhradníckej a Karadžičovej a Kamennom námestií. Oproti prvému sčítaniu z júna 2011 Cyklokoalícia nemonitorovala križovatku jantárovej a Rusovskej cesty. Cez sčítacie body spolu prešlo 1149 cyklistov. Po odrátaní chýbajúcej križovatky tak cez sčítacie body prešlo o 89 cyklistov viac ako v júni 2011.

Medzi miesta najviac využívané cyklistami sa zaradili Rybné námestie (233 cyklistov), ľavobrežné predpolie Mostu Lafranconi (150 cyklistov), Prístavného mostu (132 cyklistov) a Mostu Apollo (123 cyklistov), Kamenné námestie (119 cyklistov), Šafárikovo nám. (113 cyklistov) a križovatka Karadžičova / Záhradnícka (91 cyklistov). Nasledujú Dulovo nám. (70 cyklistov), Trnavské mýto (61 cyklistov) a Račianske mýto (57 cyklistov).

Komentár

Ukazuje sa, že Bratislava má stovky svojich pravidelných mestských cyklistov, ktorí využívajú bicykel ako dopravný prostriedok. Rovnako je viditeľný trend nárastu počtu cyklistov v uliciach Bratislavy, čo Cyklokoalícia už dlhšie zaznamenáva. Cez sčítavacie body prešlo aj niekoľko korčuliarov a kolobežkárov, nechýbalo ani niekoľko rodičov na bicykloch s deťmi.

Dôležité pre zvýšenie podielu cyklistickej dopravy bude čo najskoršia úprava problémových veľkých križovatiek, ktoré svojou nekomfortnosťou odrádzajú najmä ženy – cyklistky. Chýbajú cyklopriechody, resp. cyklopruhy, ako aj bezbariérové priechody pre chodcov. Zároveň očakávame, že v budúcom roku budeme v sčítaniach pokračovať s podporou mesta, mestských častí alebo Ministerstva dopravy.

Autori fotografií: Tomáš Benko (sčítanie), Zora Paulíniová (Račianske mýto)

13 thoughts on “Sčítanie cyklistov v Bratislave, október 2011

 1. Ja som tiez cyklista, ale jedno ma hneva…. Idem jednoducho do mesta a chcem si zamknut bicykel… absolutne nemam kde!!! preto zvazujem a radsej uprednostnim iny prostriedok… pretoze na toto cele sa akosi pozabuda…

  1. Aj toto sa riesi, minuly piatok sa na cyklojazde Kriticka masa odhalili 2 umelecke stojany pri VSMU(Zochova) a VSVU(Hviezdoslavovo nam.). Tieto boli financovane sponzormi, ale pracujeme aj na tom, aby mesto samotne osadilo dalsie stojany.

   Ja osobne este improvizujem tak, ze pouzivam dopravne znacky alebo zabradlia: treba mat dobry zamok a zamknut si napr. ram+zadne koleso. Snazim sa pri tom nikomu nezavadzat.

   1. bohuzial niekedy ani najvyssia security level a pevne zelezne zabradlie nepomoze, ked clovek zrovna zaparkuje v revire nejakeho neprisposobiveho obcana (vlastna skusenost – autobusova stanica, bajk bol iba rok stary). vsetky indicie na mieste ciny nasvedcovali, ze pritomny sbs-kar spolupracoval s pachatelom.

 2. Neplánujete počas zimy vypracovať stratégiu rozmiestnenia sčítacích stanovíšť? Lebo mne tam napríklad úplne chýba Ružinov (to je tu cyklistov vidieť každý deň dosť), pričom Nám. SNP mi príde ako zbytočné, keďže tam sa väčšina cyklistov dostane cez stanovištia na Rybnom alebo Šafárikovom nám.

  1. Poučení dvoma sčítaniami na rovnakých miestach chceme sa ďalej zamerať na konkrétne lokality – Ružinov, Petržalka, Nové Mesto – až po konkrétne ulice.

 3. co trasa stanica Vinohrady Odborarska, tam je tiez zopar cyklistov. Je tam cyklocesta… no ale na niketorych miestach len pre horske bicykle…

 4. Laka cesta do prace na bicykli. Chcem sa cestou z Kramarov vyhnnut Prazskej a Sancovej – jedine cez Jaskovy rad na Jarosovu a Bajkalsku. Za najhorsi usek povazujem prave Jaskovy rad, ale stale je „lepsi“ ako hlavny tah do mesta.
  Dufam ,ze ako zena – cyklistka tuto cestu bezpecne zvladnem. Cyklotrasy na tejto ceste su az v Ruzinove. Cez Nove Mesto sa da len improvizovat….

  1. A čo takto cez nadjazd pri zast. Hroboňopva a ďalej po Gorazdovej, Hlbokej ceste, Štefanovičovej, I.Karvaša, Americké nám. a Záhradnícku…

   1. Dakujem za navrh! Myslim, ze to je lepsia trasa ako cez Jaskovy rad.Uvazovala som aj cez Mlynsku dolinu, most Lafranconi, hradzu a Pristavny most, ale to je obchadzka…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.