Stanovisko Cyklokoalície k úmrtiu cyklistu v Martine

Cyklokoalícia považuje smrť cyklistu v Martine, ktorého zrazil mladý vodič v ranných hodinách 29.11.2011, za smutnú a zbytočnú. Smrť cyklistu je podľa nás dôsledkom dlhodobého ignorovania cyklistickej infraštruktúry a cyklistov v mestách na Slovensku, ako aj absencie vzdelávania vodičov v autoškolách ohľadne ohľaduplného šoférovania voči chodcom a cyklistom.

Považujeme za neakceptovateľné, že cyklisti musia kvôli neexistencii cyklotrás a cyklopriechodov jazdiť po chodníkoch a používať priechody pre chodcov. Ak aj mestá cyklopriechody vyznačia, tieto sú zvyčajne bez reflexnej farby, prípadne chýbajú piktogramy a značky upozorňujúce vodičov na nutnosť spomaliť a overiť si blízkosť cyklistov, ktorí majú na priechodoch prednosť.

Cyklokoalícia týmto vyzýva primátorov a starostov miest k okamžitému začatiu značenia a výstavby cyklotrás pre zvýšenie bezpečnosti cyklistov v uliciach. Rovnako odporúčame vyznačiť problémové úseky podfarbením tak, aby sa pri ich prechádzaní znížila nehodovosť a zvýšila viditeľnosť cyklistov.

Ministerstvo dopravy SR a ostatné zainteresované inštitúcie vyzývame k čo najskoršiemu doplneniu učebných osnov autoškôl o pravidlá správania sa voči cyklistom a chodcom ako slabším účastníkom cestnej premávky. Navrhujeme, aby do zákona o cestnej premávke bola pridaná povinnosť pre vodičov motorových vozidiel dodržiavať dostatočné, presne kvantifikované odstupy pri obchádzaní cyklistov.

Cyklokoalícia organizuje dnes, 30.11. o 20:00 z Nám. SNP v Bratislave spomienkovú jazdu.

2 thoughts on “Stanovisko Cyklokoalície k úmrtiu cyklistu v Martine

 1. Smrt cyklistu je smutná vec.
  Chýba infraštruktúra.
  Nechápem ale túto vetu :
  „Považujeme za neakceptovateľné, že cyklisti musia kvôli neexistencii cyklotrás a cyklopriechodov jazdiť po chodníkoch a používať priechody pre chodcov.“

  Prečo MUSIA ? To je v zákone ?
  Musia cyklisti jazdiť na chodník ?
  Nesmú jazdiť na ceste ?
  Musia cyklisti používať priechody pre chodcov ?
  Nesmú chodiť cez križovatku normálne po ceste (ak môžú tam jazdiť) ?
  24 rokov som jazdil na bicyckli, 23 rokov v záhranicii a 1 rok tu, až do leta 1990. Potom už nie. Najprv sme mali malé deti, potom už premávka sa tak zhustilo, že je to nebezpečne.
  Ale chýba mi to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.