Robme to ako v Kodani! Časť 1. – Nepriame (ľavé) odbočenia

Robme to ako v Kodani (v tvorbe cykloinfraštruktúry) je seriál, ktorý vám predstaví viaceré bežné riešenia v cyklodoprave z hlavného mesta Dánska – Kodaň. Pozrieme sa na cykloinfraštruktúru, oddelenie (a križovania) chodcov a cyklistov, na bezpečné oddelenie cyklistov a autodopravy, či aké drobné detaily v uličnom priestore pomáhajú spolunažívaniu a predchádzaniu nehôd pre všetky tri skupiny (chodci, cyklisti, vodiči áut+MHD). Všetky články nájdete v archíve “robme to ako v Kodani“.

Nepriame ľavé odbočenia

Križovatka - nepriame odbočenie vľavo
Križovatka – nepriame odbočenie vľavo

Dnes sa pozrieme na základnú vlastnosť cyklotrás v Kodani. Keďže cyklotrasy sú hlavne vedené na zvýšenom, oddelenom priestore medzi chodníkom a cestou, odbočovanie vľavo by križovalo cestu. Aby sa cyklisti tejto nepríjemnej a nebezpečnej situácii vyhli, využijú tzv. nepriame odbočenie vľavo. Ilustráciu poskytuje obrázok vedľa požičaný zo servera UrbanCountry.

Značka nepriame odbočenie z USA
Značka nepriame odbočenie z USA

Nepriame odbočenie vľavo je extrémne jednoduché riešenie situácie za použitia zdravého sedliackeho rozumu. Ak chcete odbočiť vľavo, pokračujete rovno cez križovatku s jemným vybočením doprava, kde sa na bicykli natočíte v smere ľavého odbočenia a križovatku následne prejdete už v smere rovno na zelenú. Shcematickú jazdu cyklistu ukazuje značka z Kanady či USA (v Kodani takúto značku nenájdete, ide o samozrejmosť!).

Úplne dole vidíte animovanú ukážku, ako vyzerá nepriame odbočenie vľavo v praxi:

  1. cyklisti prichádzajúci v smere kamery sa radia vpravo s otočením doľava
  2. križovatku pri nasledujúcej zelenej prejdú v smere rovno
Nepriame ľavé odbočenie pre cyklistov z Kodane v praxi
Nepriame ľavé odbočenie pre cyklistov z Kodane v praxi

 

4 komentáre na “Robme to ako v Kodani! Časť 1. – Nepriame (ľavé) odbočenia

Pridaj komentár