Chýbajúci priechod pre cyklistov pri Novom moste

Jedným z najfrekventovanejších miest z hľadiska cyklistickej dopravy je ľavé predpolie Mostu SNP. Viacerí z cyklistov tu prechádzajú cez cestu, či už pri ceste smerom od PKO do centra alebo do Petržalky. Napriek tomu, že na oboch stranách cesty sa nachádzajú cestičky pre cyklistov, priechod pre cyklistov cez samotnú cestu, ktorý by ich spájal, chýba. Paradoxne, niekedy v minulosti sa tu cyklopriechod nachádzal, dôkazom je vodorovné značenie na križovaní električkovej trate.

Zväčšiť mapu

Posledné dva roky to už pomaly vyzeralo tak, že situácia sa zmení a cyklopriechod sa podarí realizovať. Mesto začalo pracovať na projekte cyklotrasy po nábreží Dunaja medzi Mostom SNP a Starým mostom (časť 2. okruhu navrhovaného Cyklokoalíciou). Súčasťou bolo aj vyriešenie prejazdu cez nábrežnú komunikáciu. Kvôli problémom s dosiahnutím dohody so všetkými zúčastnenými o vedení cyklotrasy (nie však na tomto úseku) však tento projekt zastal.

Určitú šancu dával aj projekt 1. (historického) okruhu. Ten sme ako Cyklokoalícia navrhli ako legalizáciu prejazdu okolo pôvodného stredovekého mesta, v danej lokalite to teda znamenalo prejazd Hviezdoslavovým námestím. Napriek tomu, že tento prejazd už dnes legálny je, projektanti mali potrebu ho vyriešiť a navrhli nezmyselnú obchádzku: pri ceste od Mostu SNP k SND by cyklista prešiel najskôr cez priechod na nábrežie k Dunaju, tam by pokračoval ďalej k Propeleru a na Nám. Ľ. Štúra by opätovne prešiel na druhú stranu a po Mostovej sa dostal k SND. Časovo by to predĺžilo cestu na cca štvornásobok súčasného času.

Priechod pri Moste SNP

 Priechod využíva veľké množstvo chodcov aj cyklistov

Napriek tomu že sa Historický okruh realizoval, neznamenalo to vybudovanie cyklopriechodu. Namiesto toho sa na Rybnom nám. len doplnili zbytočné značky Zosadni z bicykla. Zbytočné preto, že nejazdenie po priechode pre chodcov je automatické zo zákona. Namiesto naozajstného riešenia sa zvolilo alibistické.

Navrhujeme preto nečakať na rozuzlenie problému s vedením nábrežnej cyklotrasy a použiť vytvorenú dokumentáciu priechodu pre cyklistov pri Novom moste a urýchlene ho dobudovať ako samostatný projekt. V danom mieste to bude veľký prínos pre všetkých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.