Pár rád z New Yorku ako vyzrieť na zlodejov bicyklov

Rozvoj cyklistickej infraštruktúry a šíriaca sa radosť z bicyklovania nemá na život len pozitívne efekty. Sú ľudia, čo doma nemajú retro bicykel po tatinovi a ani namakaný MTB, na ktorý dva roky odkladali peniaze od Ježiška, z cykloshopu. Dopyt vytvára ponuku a kým budú ľudia ochotní kúpiť nápadne lacný bajk z druhej ruky, bude sa dariť aj ich zlodejom.

V New Yorku už majú cyklisti čo-to vychytané:

Tvoj bajk je rýchly, ľahký, prenosný, nenáročný na údržbu, nevyžaduje vodičský preukaz ani registráciu a všetko, čo potrebujete aby ste začali je šliapnuť na pedál.

Nanešťastie práve to z bicykla robí tiež ľahkú korisť. Ľahký a prenosný pre rýchly únik, jednoduchý na jednoduché rozmontovanie, a ak aj máte sériové číslo Vášho bicykla, či doklad o kúpe, je Vám na nič, pretože zlodej číslo jednoducho vybrúsi. Nie som zlodej bicyklov, no som z New Yorku, čo v preklade znamená, že denne prechádzam okolo zaparkovaných bicyklov okradnutých o svoje komponenty. Na tomto mieste Vám ponúkam svoje postrehy a skúsenosti so zamykaním.

Potrebujete viac ako jeden bicykel

Kradnutie bicyklov je, viac ako čokoľvek iné, psychologickou vojnou. Preto, tak ako vo všetkých aspektoch života, je Vašou najsilnejšou zbraňou jednoducho neriešiť.

Ak máte bicykel, ktorý nechávate vonku zamknutý bez dozoru musíte sa zmieriť s tým, že akokoľvek ste opatrní vždy existuje možnosť, že Vám ho niekto ukradne. Z tohto dôvodu potrebujete minimálne jeden bajk, ktorého zmiznutie Vás neprivedie do stavu absolútneho zúfalstva. „Môžu nám vziať naše bajky, ale nikdy nám nevezmú našu slobodu!“ Takže hneď ako skončíte s výlevom zlosti, že práve Vám ukradli bicykel, mávnite rukou a naskočte na najbližší autobus.

Potrebujete viac ako jeden zámok

Prezradím Vám, čo ešte nikto na svete nepovedal: „Ukradli mi bicykel, lebo som mal na ňom priveľa zámkov!“ Jedinou známou osobou je Pee-wee Herman, ale to tiež len preto, lebo použil čosi ako asi 20 m dekoratívnej plastovej reťaze. A tiež mal dočinenia s Francisom Buxtonom, špičkovým zlodejom, ktorého finančné zdroje boli tak nekonečné ako jeho túžba po Pee-weeho bicykli.

Vyberte sa teda do obchodu pre cyklistov a pýtajte si poriadny zámok. Ten si kúpte. Potom si pýtajte ten najsilnejší, najťažší a najodolnejší zámok aký majú. Ten si kúpte tiež. Prvý zo zámkov bude Váš druhoradý zámok a kotva bojovej lode, ktorú Vám privezú na vozíku, bude Váš hlavný zámok. Vždy používajte obidva. Neváhajte s nákupom ďalších zámkov ak cítite potrebu.

Obchodom pre cyklistov myslím tým ten druh obchodov, čo vlastnia a prevádzkujú ľudia, ktorí nosia cyklooblečenie aj keď práve nebicyklujú. Najlepší zámok aký kúpite v miestnom supermarkete je asi tak bezpečnostný ako náramok priateľstva a všetko čo zlodej potrebuje na jeho prestrihnutie sú klieštiky na nechty z vedľajšieho regálu.

Vedieť ako používať zámky

Ukradli mi bicykel lebo som mal nemožný zámok. Tiež mi ukradli bicykel pretože som mal úžasný zámok, ale zamkol som ho o niečo, čo nebolo pripevnené k ničomu, takže som prišiel o oba: o úžasný zámok a parádny bajk. Takže pred tým ako zamknete svoj bicykel o nejaký objekt, preskúmajte ho. Zamyslene sa poškrabte na hlave. Pozorujte objekt. Kopnite doň, zaškrípte s ním a poskáčte po ňom. Hegá sa? Zlomí sa? Spadne? Utečie? Ak áno, pokračujte ďalej.

Nezabúdajte na súčiastky a doplnky

Samozrejme, že keď zamykáte svoj bicykel mali by ste prevliecť zámok cez rám. No najdrahšie a najľahšie demontovateľné časti Vášho bicykla sú kolesá. Nič s označením „rýchla montáž/demontáž“ nemá miesto na bicykli, ktorý bude ponechaný bez dozoru, takže zvážte namiesto toho použitie niečoho ako „oska so zámkom“. Alebo ak ste skôr za nízkorozpočtové riešenia ako ja, tu sú tri tipy:

  • Zamknite si kolesá spolu s rámom, pretože určite máte aspoň dva zámky, či? (I keď Vám nemôžem sľúbiť, že Vám niekto neukradne Vaše luxusné osky.)
  • Za predpokladu, že Vám nebude vadiť, že vyzeráte ako Andy z filmu „The 40-Year Old Virgin“, zamknite zadné koleso spolu s rámom a predné si vezmite so sebou – ibaže by ste boli ten typ, čo ho zabudne pri bankomate.
  • Pripevnite rýchloupínače k rámu „SK páskou“. Toto je starý trik a vyskúšal som ho, no aj tak sa nemôžem zaručiť za jeho efektívnosť. Nikto mi z bicykla kolesá neukradol. Bicykel mi totiž ukradli celý, takže test bol bez relevantného výsledku. V každom prípade ak to skúsite, nezabudnite mať pri sebe skrutkovač, inak Váš najbližší defekt bude prudko ironický.

A nakoniec, i keď to Vám vôbec nemusím hovoriť, nenechávajte si na bicykli svoje luxusné blikačky, taštičky alebo pumpu, no ja Vám to poviem aj tak: Nenechávajte si na bicykli svoje luxusné blikačky, taštičky alebo pumpu.

Žiadna záležitosť nie je tak rýchla aby ste si nezamkli svoj bajk

Najväčšia potenciálna zrada pre majiteľa bicykla je jeho vlastná lenivosť. „Bude to päť sekúnd zabehnúť a kúpiť ten six-pack, ale bude mi trvať dve minúty kým zamknem bicykel, hlavne s viac ako jedným zámkom. Ale čo, to dám.“

A v nasledujúcej chvíli kráčate na autobusovú zastávku. Stačí jediná nestrážená chvíľa aby ste boli bez bicykla. Neobviňujte potom mýtické rýchle triky na prevenciu pred zlodejmi v nádeji, že spomalia zlodejov. Nepomôžu – hlavne keď Váš bajk jednoducho hodia do dodávky.

Takže si vždy nájdite čas zamknúť Váš bicykel, pretože Vám ten six-pack v autobuse vypiť nedovolia.

Prečítajte si aj náš starší článok o zamykaní bicyklov od Matúša. Ako si bezpečne zamknúť bicykel?

Zdroj: http://www.bicycling.com/news/featured-stories/ties-bind?cm_mmc=BicyclingNL--1742324--06202014-_-outw0t_theives

Autor: BikeSnobNYC

Preklad: Kika

6 thoughts on “Pár rád z New Yorku ako vyzrieť na zlodejov bicyklov

  1. fajn článok – ešte k zámkom by som pridal, že zámok by mal byť v hodnote aspoň tých 10% ceny bicykla. Teda rozlišovať to že na 100€ bike (ak sa to dá takto nazvať) netreba skladací Trelock za 80€ ale zas na drahý bike „oferovať“ tých 10% pre akú takú ochranu – dať v tomto prípade 80€ za zámok je cena adekvátna

  2. Pre majitelov bajkov s kotucovymi brzdami odporucam kupit malicky zamok ( ako na na batozinu ) a zacvaknut ho na kotuc. Len tak cez vetraci otvor na kotuci. Zlodeja to prekvapi pi odchode a pekne sa natiahne na chodnik. Kto pouziva prehadzovacku, tie odporucam po zaparkovani postukat packami v predu aj vzadu aby sa retaz pri pedalovani hned skrizila a zablokovala. Ak mate esete SPDckove pedale tak zlodej sa pri pokuse o utek pekne vytrepe. Toto je vhodne ak posedavate na terase a bajk mate iba tak oprety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.