Cykloprojekty v rámci občianskeho rozpočtu

Občiansky rozpočet umožňuje obyvateľom Bratislavy spolurozhodovať o využití časti prostriedkov z rozpočtu mesta. Podnety určené na hlasovanie mesto zozbieralo od občanov (aj od nás z Cyklokoalície) v rámci tzv. Burzy nápadov. Každý občan Bratislavy mohol navrhnúť, kam pôjde časť rozpočtu a aké konkrétne projekty a aktivity bude samospráva v roku 2015 realizovať.

Návrhy sú rozdelené do 5 kategórii: (1) Doprava a komunikácie, (2) Životné prostredie, (3) Kultúra, (4) Šport a (5) Sociálna pomoc a sociálne služby.

Projekty

Projekty, ktoré sme podali my alebo iní Bratislavčania a súviseli s cyklodopravou:

V kategórii doprava a komunikácie:

Cyklokuchyňa

Cyklokuchyňa - komunitná cyklodieľňa
Cyklokuchyňa – komunitná cyklodieľňa

Po celom svete existujú tzv. verejné komunitné cyklodielne, kde si môžu ľudia požičiať náradie na opravu bicykla. V Bratislave jedna existuje, ale má problém s kapacitou. Potrebuje iný a väčší priestor, aby mohla slúžiť viacerým Bratislavčanom.

Protismerky pre cyklistov

Cyklopruh prechádza z chodníka do vozovky.
Protismerný cyklopruh na Dunajskej.

Zobojsmernenie vybraných ulíc pre cyklistov. Zobojsmernenie ulíc povedie k zlepšeniu prejazdnosti bicyklom, podpore cyklodopravy (v rámci národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky schválené vládou SR v roku 2013) a eliminácii zbytočných jázd autami (na návštevy, do obchodu, do školy), a teda aj k zlepšeniu životného prostredia.

Nosiče bicyklov na MHD

Montovanie bicyklových nosičov na autobusy. Montáž cyklonosičov je finančne prijateľné riešenie, v závislosti od objemu série sa priemerná cena nosiča môže pohybovať na úrovni okolo 600-800 EUR za súpravu. 

V kategórii sociálna pomoc a sociálne služby:

Vietor vo vlasoch

 

Christiania Taxi - rikša na vozenie seniorov po cyklotrase JURAVA
Christiania Taxi – rikša na vozenie seniorov po cyklotrase JURAVA

Chceme vytiahnúť seniorov z domova dôchodcov v Bratislave-Rači (ktorí bývajú 300 m od cyklotrasy JURAVA) do prírody, do mesta, vyčarovať im úsmev na tvári, vyvolať pocit šťastia, poskytnúť slobodu, predstaviť inú formu mobility, spoznať ich, vytvoriť nové rodinné vzťahy a zároveň dať šancu mladým a aktívnym ľuďom spraviť niečo pre komunitu, zapojiť ich do aktívneho starnutia svojcih rodičov alebo možnosťou nájdenia si „nových starých rodičov“. Chceme, aby seniori zabudli na samotu, choroby, bolesti a užívali si vietor vo vlasoch tak ako za mladých čias. Potrebujeme na to kúpiť nákladný bicykel (rikšu) Christiania Taxi s elektromotorom.

Ako a kde hlasovať?

Hlasovať môže každý občan Bratislavy, ktorý dovŕšil 15 rokov a zaregistruje sa cez formulár na stránke www.rozhodni.bratislava.sk. Na základe registrácie ti budú zaslané prihlasovacie údaje, prostredníctvom ktorých budete mať možnosť hlasovať. Hlasovať je možné za ľubovoľný počet návrhov. Pri každom návrhu je možné zmeniť navrhovanú sumu v rozpätí nula až dvojnásobok navrhovanej sumy. Hlasovať je možné iba jedenkrát. Hlasovanie bude prebiehať do 28. novembra 2014.

Prosím podporte tieto projekty a prípadne ďalšie v iných kategóriach, ktoré uznáte za vhodné. Ďakujeme.

5 thoughts on “Cykloprojekty v rámci občianskeho rozpočtu

  1. Pre zlepšenie a zvýšenie bezpečnosti doporučujem zrušiť “ betónové pologule“ v časti cyklotrasy JURAVA vo Vajnoroch. Tým sa umožní využívať chodník pre cyklistov a bude možné zachovať obojsmernosť od sochy sv. Floriána až po VIBAIR pre automobily. V každom prípade však je potrebné znížiť cestnou značkou rýchlosť od „Večierky “ až po Psí salón na 30km/hod.
    Peší a cyklisti sa vo Vajnoroch nikdy nedostávali do konfliktov a preto mi pripadá zákaz vstupu chodcov na novom chodníku od sochy sv .Floriána za nezmyselný.

  2. Pokial nebudu plnehodnotne a bezpecne cyklotrasy, tak by som cyklistiku v meste Bratislava uplne zakazal – resp vyzarne obmedzil. Mnohi cyklisti su neohladulni ku chodcom, na ceste prekazaju autam, sposobuju komplikovane az nebezpecne situacie a ohrozuju svoj zivot ( kde moralnu vinu za ublizenie ponesie vodic auta ). Takze, do doby kym nebudu vybudovane plnohodnotne cyklisticke cesticky, chodte na hradzu – ale prosim autom s byciklom na streche alebo v kufry.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.