(Nielen) Novomešťania môžu rozhodnúť o cyklostojanoch a cyklotrasách

Obyvatelia MČ Bratislava-Nové Mesto majú v týchto dňoch možnosť hlasovať a podporiť projeky v rámci Participatívneho rozpočtu. Ide o druhý ročník projektu samosprávy, v ktorom Novomešťania rozhodujú kam pôjde časť financií z rozpočtu mestskej časti. Tento rok obyvatelia rozhodujú o 240 000 EUR, z toho 40 tisíc pôjde na občianske projekty a 200 tisíc na väčšie investičné projekty, ktoré bude realizovať priamo samospráva.
Aj keď nemáte trvalý pobyt v Novom Meste, ale chodievate tam (napr. do práce, za priateľmi a pod.) prosím zahlasujte (vyberte jednu z možností trvalého pobytu: /1/ MČ BA Nové Mesto alebo /2/ Bratislava alebo /3/ Iné) a ukážte starostovi a miestnym poslancom, že Vám téma cyklotrás nie je ľahostajná.

Občianske projekty 2015

V zozname občianskych projektov, ktoré sa uchádzajú spolu o 40 000 EUR sa nachádza mnoho zaujímavých projektov, vrátane dvoch súvisiacich s cyklodopravou.

Cyklostojany (2800 EUR)

Prvým je projekt cyklostojanov (klik pre viac info), ktorý som navrhol, keďže Nové Mesto má hlboko poddimenzované parkovacie kapacity pre bicykle. Aktuálne je len veľmi málo lokalít s cyklostojanmi, medzi inými pri Poluse, pri Miestnom úrade, pred žel. stanicou BA-Nové Mesto, pri Lidli oproti Mladej Garde (hoci ich použitie neodporúčame) a pri Zimnom štadióne. Ale chýbajú nám bezpečné stojany na bicykle (s možnosťou zamknúť kostru bicykla) pred policajnými staniciami, zdravotnými strediskami, obchodmi, školami, poštami, úradmi, neďaleko dopravných uzlov a inými lokalitami, kam ľudia zvyčajne chodia.

Návrh lokalít cyklostojanov. Modré sú prioritné, žtlé sú náhradné lokality.
Návrh lokalít cyklostojanov. Modré sú primárne navrhnuté, žtlé sú náhradné lokality.

Navrhli sme tieto lokality:

 • Dopravný inšpektorát OR PZ v Bratislave III, Vajnorská 25 (medzi stromovou alejou) 2x
 • Prezídium Policajného zboru, Račianska 45 (vedľa schodiska pod kamerou) 2x
 • Poliklinika Vajnorská, Vajnorská 40 (medzi stromovou alejou) 2x
 • Fakulta managementu UK, Odbojárov 10 (vchod na Nám. pri zimnom štadióne) 4x
 • Železničná stanica Vinohrady, Račianska (pri vchode do stanice od Gaštanového hájika) 3x
 • Račianske mýto (pri zastávke MHD smer SAV) 2x
 • Plaváreň Pasienky, Junácka 4 (pri vchode) 2x
 • Pošta Bratislava 3, Tomašikova 54 (pri vchode) 2x
 • OD Slimák, Hálkova/Kukučínova 2x
 • Nám. Biely kríž (pri budove farby-laky) 2x
 • Okresný úrad – odbor dopravy, Pri starej prachárni 14 (pri vchode) 2x
 • Pošta Bratislava 33, Nám. Biely kríž (pri vchode) 1x
 • Roh ulíc Nobelova – Podniková (potraviny Nobelka) 1x

Rezervné lokality pre cyklostojany:

 • Park Račianske mýto, Mikovíniho (pri detských ihriskách a športoviskách) 2x
 • Farný kostol Kráľovnej rodiny, Teplická 2 (mimo pešej trasy) 2x
 • Základná škola Sibírska 39 (pri schodisku) 2x
 • Roh ulíc Riazanská – Vajnorská, Riazanská 2 (pri budove) 1x
 • Roh ulíc Riazanská – Hálkova (pri stánku so zmrzlinou) 1x
Návrh miesta na cyklostojany pred budovou polície Vajnorská 25
Návrh miesta na cyklostojany pred budovou polície Vajnorská 25

Cyklotrasa Trans-Sibírska magistrála (5000 EUR)

Projekt (klik pre viac info) predstavili architekti, ktorý chcú pripraviť dopravné a urbanistické riešenie oblasti a projektovú dokumentáciu, ktorú bude môcť potom mestská časť použiť na vybudovanie cyklotrasy. Veľmi im držíme palce a radi im pomôžeme pri navrhovaní cyklotrasy.

Cyklotrasa Trans-Sibirska magistrála
Cyklotrasa Trans-Sibirska magistrála

Zadania 2015

Medzi témami vysokorozpočtových investičných zadaní sa objavujú aj cyklotrasy (klik pre viac info). Mestská časť chce najať dvoch projektantov, ktorý by sa špecializovali na návrh a projektovanie cyklistických trás v Novom Meste, od jednoduchých riešení ako legalizácia obojsmernej jazdy cyklistov v jednosmerkách v upokojených uličkách, cez návrh cyklopruhov na predimenzovaných uliciach, návrhy rekonštrukcie existujúcich trás (v Novom Meste je len jedna – Odborárska), ale i návrh nových cyklotrás, ktorá sa napoja na hlavné mestské cyklistické radiály (ako napr. na Račiansku).

Hlasovanie

Hlasovanie prebieha v online i offline podobe do 20.2.2015. Novomešťania dostali informácie o možnosti hlasovať do schránok pred pár dňami. Fyzicky sa dá hlasovať v priestoroch novomestskej knižnice, v materskej škole na Teplickej č. 5 či na základnej škole na Riazanskej č. 75 (viac info na oficiálnej stránake mestskej časti). Najjednoduchšie je to ale na http://pr.banm.sk/liferay/hlasujte-online.
Radi by sme vás požiadali o hlasovanie za projekt cyklostojanov (2800 EUR) a cyklotrasy Trans-Sibírska magistrála (5000 EUR) v sekcii občianskych projektov a o cyklotrasy (do 50 000 EUR)opravy chodníkov a bezbariérovosť (pomôžme aj chodcom!) v sekcii veľkých investičných zadaní.

Ďakujeme!

Ak ani ty nie si spokojný s tým koľko cyklotrás (hrboľatá Odborárska, Horská pod vinohradmi a pred 2 rokmi úradníkom Nového Mesta zrušená cyklotrasa pri Poluse) a koľko cyklostojanov je v Novom Meste, prosím napíš starostovi Kusému na sekretariat@banm.sk. Je to len minútka tvojho času, ale veľmi to pomôže.

3 thoughts on “(Nielen) Novomešťania môžu rozhodnúť o cyklostojanoch a cyklotrasách

 1. Zahlasovane. K tym stojanom mam jednu pripomienku: v dolnej casti na urovni zeme by mohli byt spojene 2 stojany kovovou konstrukciou. Aj ked uz aj takto vyzeraju kvalitnejsie ako tie obratene U-cka co su v Starom meste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.