Čo robiť v prípade dopravnej nehody?

 

Účastník nehody má právo na lekárske ošetrenie a náhradu škody z poisťovňe. Je zrejmé, že polícia nerobí dosť pre bezpečnosť cyklistov. Každý deň dochádza k nehodám cyklistov, ale len zlomok z nich je nahlásených na políciu.

Preto sme pripravili manuál pre cyklistov, ako sa správať v prípade dopravnej nehody.

 1. Prehliadnem sa, či som OK a v bezpečí (napr. či sa môžem normálne hýbať, ak áno, presunúť sa mimo vozovku do bezpečia)
 2. Zapamätám si značku vozidla (ŠPZ / EČV), farbu a typ vozidla (v prípade ak by sa vodič pokúsil utiecť)
 3. Zavolám na tiesňovú linku 112 a oznámim, čo sa stalo. Ak si nie ste istý, či náhodou nemáte (napr. vnútorné) zranenie, nechajte si zavolať sanitku (VŽDY nahláste nehodu polícii, aj keď sa nič veľké nestalo vám ani bicyklu, už len zo štatistického dôvodu)
 4. Zaznamenajte si nehodu, získajte svedkov, pozrite, či v okolí nie sú bezpečnostné alebo dopravné kamery, odfoťte si stav po nehode… (výpoveď okoloidúceho, ale aj foto a video dokumentácia vám môže pomôcť pri vysvetľovaní, čo sa stalo, aj pri náhrade škody cez poisťovňu)

Čím viac nehôd bude hlásených polícií, tým viac im to bude vyskakovať v štatistikách a budú sa tým musieť zaoberať. Nenechajme políciu ignorovať bezpečnosť cyklistov. Bráňte svoje práva, získajte náhradu škody od poisťovne – či už čo sa týka majetkovej ujmy, ale aj zo zranenia.

Príklad nehody cyklistu z októbra 2015, keď vodička Smartu pri výjazde zo Svoradovej (vedľajšia cesta! spomalila, aby sa rozhliadla, a v momente keď bol cyklista v križovatke (idúc po hlavnej) tak pridala a zrazila ho. Tvrdila, že ho nevidela. Na miesto bola zavolaná polícia i sanitka a vodička bola uznaná vinnou z porušenia dopravných predpisov. Cyklista utrpel ľahké zranenia. Poškodený bicykel putoval do servisu a náklady preplatila poisťovňa. Nebolo by to také ľahké, ak by neprišla polícia, lebo vodič by sa potom mohol chcieť z toho vyvliecť a škodu by vám nepreplatili.

11 komentárov na “Čo robiť v prípade dopravnej nehody?

 1. Veľmi dobrý článok. Škoda, že som tak nepostupoval pred rokom, keď do mňa asi úmyselne ťukol jeden vodič. Chcel by som sa na doplnenie spýtať, ako postupovať v týchto prípadoch:

  1.) ak dôjde k vážnemu ohrozeniu cyklistu predbiehajúcim vozidlom, avšak k nehode nedôjde.
  2.) ak si EČV nezapamätám, ale zistím ho až neskôr z vlastného kamerového záznamu (vtedy už asi nemám právo volať tiesňovú linku)
  3.) ak k nehode dôjde v zúženej časti vozovky tak, že by došlo k zablokovaniu komunikácie v prípade zadržania vodiča

 2. Z vlastnej skusenosti musim, bohuzial, konstatovat, ze privolana policia namiesto snahe o pomoc cele svoje usilie venovala tomu, ako sa z pripadu vyvliect a nemat s tym ziadne starosti :( Zostava dufat, ze taki nie su vsetci a len som narazil na nezodpovednu hliadku.

 3. a bacha hlavne na kolajnice. moze sa vam do nich zasprajcovat koleso, pokial nimi prechadzate subezne. Ja som takto vcera isiel k zemi vo Viendi. Ludia mili, pomohli, ale doktori vobec. Chcel som si dat pozriet laket, otocil som tri oddelenia a ked som zistil, ze to nikam nevedie, odviezol som sa radsej domov na SVK.

  1. No jo. Ja som sa na kolajniciach zdrbal raz v petrzke. Odvtedy si davam pozor a asi 5 rokov bez nehody. Pritom jazdim dost aj po elektrickovych kolajniciach. Chce to trochu cviku :D

 4. Dnes som mal nehodu s autom ..Nedostal som prednosť..privolaná aj polícia aj 112 ľahké zranenia a uvidím ako dopadne v poisťovni s bajkom.Dam vedieť samozrejme.

 5. Viete mi prosím vysvetliť, ako funguje preplatenie škôd na bicykli pri nehode? Funguje to tak, že vodič, ktorý autom spôsobil nehodu a je vinný, tak z jeho PZP sa preplatí oprava bicykla? …
  Druhá otázka je, čo ak cyklista spôsobí škodu na aute a teda za nehodu je aj daný cyklista zodpovedný?

  1. 1) Áno, ide to z jeho PZPčka. Ak je škoda veľmi malá, niekedy poisťovňa nerobí ani obhliadku bicykla a stačí je vyúčtovanie zo servisu s popisom prác.
   2) Ak spôsobil nehodu cyklista, a má poistenú domácnosť, kde je zvyčajne aj poistenie zodpovnosti za škodu (napr. že v obchode rozbiješ vázu tak to ide z poistenia domácnosti), tak to ide z toho… ak náhodou to poistenie nemá, tak to platí zo svojho.

 6. Nemám, nič proti športu na bicykli, ale cyklisti ste trochu paranoidní. Nikto Vás nezráža naschvál. Len je Vás blbo vidieť, tiež niekedy jazdíte ako by ste boli niečo viac ako vodiči áut. Plus dakedy fakt zavadziate, ale to je už problém slabej infraštruktúry. Tým myslím málo cyklotrás.

 7. Dnes som mal takú menšiu kolíziu s autom, teda troška som preletel cez kapotu, ale beriem, že na vine sme boli tak trocha obaja (auto aj ja) a nič vážne sa mi nestalo, ani bicyklu a ani autu. Mám teda zavolať na 158 a oznámiť im to kvôli štatistike? lebo naozaj sa mi s nimi nechce stretávať a spisovať celú udalosť.

  1. Ahoj, čisto kvôli štatistike nemusíš. Pripravujeme online systém, kde budeš môcť podobné drobné nehody nahlásiť nám, bez toho, aby si ich riešil s políciou. Cieľom je práve získať prehľad o množstve nenahlásených nehôd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *