Čo v prípade dopravnej nehody?

V posledných dňoch sme sa dopočuli o viacerých dopravných nehodách cyklistov. To, že v pondelok 2. mája zahynul cyklista na Podkolibskej je síce na naše pomery výnimočné, ale nie nečakané. To, že sa stala nehoda, v ktorej bol účastný aj cyklista je totiž úplne bežné. Denne sa cyklisti stretávajú s nepozornými vodičmi, ktorý ich ohrozujú, nedajú im prednosť ale aj zrazia. Začiatkom týždňa, v pondelok sa napríklad stala nehoda an Ružinovskej, cyklistu brala sanitka, viac info nevieme. V utorok ráno nedal prednosť vodič vychádzajúci z Miczkiewiczovej na Kollárko cyklistov idúcemu po hlavnej z Obchodnej po Radlinského. Cyklista po ťuknutí spadol, roztrhol si bundu a zničil časť vybavenia bicykla. Vodič vidiac, že cyklista je OK povedal, že sa ponáhľa do práce a odišiel.

Čoooo??? Ako môže z miesta nehody len tak odísť? Účastník nehody má právo na lekárske ošetrenie a náhradu škody z poisťovňe. Je zrejmé, že polícia nerobí dosť pre bezpečnosť cyklistov. Každý deň dochádza k nehodám cyklistov, ale len zlomok z nich je nahlásených na políciu.

Preto sme pripravili manuál pre cyklistov, ako sa správať v prípade dopravnej nehody.

 1. Skontrolovať sa, či som OK a v bezpečí (napr. či sa môžem normálne hýbať, ak áno, presunúť sa mimo vozovku do bezpečia)
 2. Zapamätať si evidenčné číslo vozidla (EČV), farbu a typ vozidla (v prípade ak by sa vodič pokúsil utiecť)
 3. Zavolať na tiesňovú linku 112 a oznámiť čo sa stalo, ak si nie ste istý, či náhodou nemáte (napr. vnútorné) zranenie, nechajte si zavolať sanitku (VŽDY nahláste nehodu polícii, aj keď sa nič veľké nestalo vám ani bicyklu, už len zo štatistického dôvodu)
 4. Zaznamenať si nehodu, získajte svedkov, pozrite, či v okolí nie sú bezpečnostné alebo dopravné kamery, odfoťte si stav po nechode… (výpoveď okoloidúceho, ale aj foto a video dokumentácia vám môže pomôcť pri vysvetľovaní čo sa stalo aj pri náhrade škody cez poisťovňu)

Čím viac nehôd bude hlásených polícií, tým viac im to bude vyskakovať v štatistikách a budú sa tým musieť zaoberať. Nenechajme políciu ignorovať bezpečnosť cyklistov. Bránte svoje práva, získajte náhradu škody od poisťovne – či už čo sa týka majetkovej ujmy, ale aj zo zranenia.

Prílklad nehody cyklistu z októbra 2015, keď vodička Smartu pri výjazde zo Svoradovej (vedľajšia cesta! spomalila, aby sa rozhliadla, a v momente keď bol cyklista v križovatke (idúc po hlavnej) tak pridala a zrazila ho. Tvrdila, že ho nevidela. Na miesto bola zavolaná polícia i sanitka a vodička bola uznaná vinnou z porušenia dopravných predpisov. Cyklista utrpel ľahké zranenia. Poškodený bicykel putoval do servisu a náklady preplatila poisťovňa. Nebolo by to také ľahké, ak by neprišla polícia, lebo vodič by sa potom mohol chcieť z toho vyvliecť a škodu by vám nepreplatili.

4 komentáre na “Čo v prípade dopravnej nehody?

 1. Veľmi dobrý článok. Škoda, že som tak nepostupoval pred rokom, keď do mňa asi úmyselne ťukol jeden vodič. Chcel by som sa na doplnenie spýtať, ako postupovať v týchto prípadoch:

  1.) ak dôjde k vážnemu ohrozeniu cyklistu predbiehajúcim vozidlom, avšak k nehode nedôjde.
  2.) ak si EČV nezapamätám, ale zistím ho až neskôr z vlastného kamerového záznamu (vtedy už asi nemám právo volať tiesňovú linku)
  3.) ak k nehode dôjde v zúženej časti vozovky tak, že by došlo k zablokovaniu komunikácie v prípade zadržania vodiča

 2. Z vlastnej skusenosti musim, bohuzial, konstatovat, ze privolana policia namiesto snahe o pomoc cele svoje usilie venovala tomu, ako sa z pripadu vyvliect a nemat s tym ziadne starosti :( Zostava dufat, ze taki nie su vsetci a len som narazil na nezodpovednu hliadku.

 3. a bacha hlavne na kolajnice. moze sa vam do nich zasprajcovat koleso, pokial nimi prechadzate subezne. Ja som takto vcera isiel k zemi vo Viendi. Ludia mili, pomohli, ale doktori vobec. Chcel som si dat pozriet laket, otocil som tri oddelenia a ked som zistil, ze to nikam nevedie, odviezol som sa radsej domov na SVK.

  1. No jo. Ja som sa na kolajniciach zdrbal raz v petrzke. Odvtedy si davam pozor a asi 5 rokov bez nehody. Pritom jazdim dost aj po elektrickovych kolajniciach. Chce to trochu cviku :D

Pridaj komentár