Marec priniesol do mesta čistý vzduch ako z klimatických kúpeľov

S príchodom marca sme zaznamenali výrazne zlepšenie kvality ovzdušia. Po februári s mnohými smogovými dňami, keď koncentrácie suspenzií PM10 a PM2,5 prekračovali hraničné limity, je to pozitívna správa. Hneď je o dôvod viac vybehnúť na bicykli do mesta, na výlety pozdĺž Dunaja, či prevetrať si nielen hlavu do Karpát.

Prvé marcové lastovičky vystriedali špinavý február v Bratislave. Najmä v nedeľu 3.marca po nočnom daždi nás zobudilo skoro až krištálovo-čisté ráno

Prvé marcové lastovičky vystriedali špinavý február v Bratislave. Najmä v nedeľu 3. marca. Po ušmudlanej sobote s prekročením limitu znečistenia ovzdušia prišiel nočný dážď a ráno na nás vykuklo krištálovo-čisté ráno.

Marec nás privítal kombináciou počasia (tlakových pomerov, veterných stavov a zrážok), ktoré zredukovali počet suspendovaných častíc PM v ovzduší a niekoľkonásobne znížili imisie nielen v ovzduší, ale aj v naších uliciach. V kombinácii s výbornými rozptylovými podmienkami a s víkendovou nízkou dopravnou aktivitou, nízkymi produkovanými emisiami PM sa dostali koncentrácie znečisťujúcich látok pod 10µg/m3! To sú hodnoty, ktoré nie sú bežné ani v najčistejších domácnostiach.

Po zasmogovanom a špinavom februári, kedy tlakové a veterné pomery akumulovali prach a suspenzie v meste, je to zmena. Vo februári, v mnohých lokalitách koncentrácie prekračovali až v 11 dňoch hodnoty imisného limitu pre PM.
Ale marec je pravým opakom. Čistý a v tejto rannej fáze ešte bez alergénov a s nízkou aktivitou vetra, ktorý z ulíc víri prach, tak je jedným z najčistejších mesiacov roka.

Na Slovensku sa žiaľ o počtoch a úrovni smogových a imisných situácií nedozvieme. Priebeh meraní stavu ovzdušia SHMÚ zahŕňa maximálne 7-dňovú históriu. Analýzu stavu v lokalite je možné nájsť len v súhrnnej celoročnej správe, vydávanej s ročným sklzom. Najbližšie sa teda dozvieme o marcovej kvalite ovzdušia až v novembri 2020! To sa nedá porovnať s kvalitou údajov a informačného servisu českého ČHMÚ, ktoré informuje nielen o okamžitých stavoch, ale aj analyzuje vývoj a úrovne znečistenia ovzdušia dokonca na mesačnej báze. ČHMÚ informuje dokonca o údajoch meraní z okolitých krajín, čo je logické, keďže ČR má za susedov najväčších znečisťovateľov ovzdušia v EÚ.

Vo februári v Bratislave boli prekročené imisné limity až v 11 dňoch. Prekročenia limitov sú tak porovnateľné s ostravskými úrovňami kvality ovzdušia z 2018.
Voči SR prebieha tzv. infrigement, kde nám EK a EÚ vyčíta popri slabých opatreniach aj nízku úroveň meraní a informovania verejnosti. Bratislava spadá do oblasti riadenia „kvality“, keďže dlhodobo je kvalita ovzdušia v zlom stave. Vágny plán opatrení Bratislavy na zlepšenie kvality ovzdušia skončil na súde, ktorý ho zmietol zo stola, keďže bol vypracovaný nepoužiteľne, dokonca v rozpore legislatívou SR a EÚ. Dočkáme sa aspoň záujmu SHMÚ, MŽP SR, a zodpovedných inštitúcií o lepšie informovanie verejnosti v tomto roku? Tento rok je o to významnejší, že zodpovední sú zaviazaní konečne aj robiť reálne opatrenia (keďže Parížsky klimatický dohovor 2017 a Katowice 2018). Tak uvidíme ako to zvládnu. Zatiaľ sa tešme, že aspoň počasie nám nastavilo prívetivú a čistú tvár.

Cyklisti, keďže tu je marec s výbornými rozptylovými podmienkami a čistým vzduchom, neváhajte a využite príležitosť. Prevetrajte pľúca, priedušky zaťažované po zimnom chrípkovom období. Chrípke napomáhal uličný smog a špinavý vzduch, preto sa aj tak šírila. Teraz naopak, čistý vzduch skoro ako v klimatických kúpeloch pomáha zrehabilitovať po náročnej a špinavej zime. Zvlášť po daždi a cez víkend, kedy prach a suspenzie sú redukované aj vďaka nízkej dopravnej aktivite a dobrým rozptylovým podmienkam. Neskôr sa situácia trochu zhorší, keďže
s prebúdzajúcou sa aktivitou vegetácie začnú rasť peľové koncentrácie.

Na prvý pohľad a aj pocit sa nám hneď ľahšie dýcha. Tak hor sa na bicykel!

Poznámka: Merania boli zaznamenané v obytnej zóne Ružinov, Bratislava.

One thought on “Marec priniesol do mesta čistý vzduch ako z klimatických kúpeľov

  1. Dobrý deň, druhá polovica mesiaca bola zdá sa trošku iná. Mám na mysli zvýšený prízemný ozón v okresoch Bratislava a Senec. K informácii som sa dostala úplnou náhodou na webe SHMÚ, ktorý sprostredkoval dáta z rafinérie Slovnaft. Píšu, že ide len o mierne zvýšenie. V mesačných reportoch za marec som však našla niečo iné – hodnoty nad 240, čiže už na výstrahu. To len podčiarkuje to, čo píšete v článku – že sme nedostatočne informovaní o kvalite ovzdušia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.