Ako si bezpečne uzamknúť bicykel?

Viac bicyklov v uliciach so sebou prináša aj riziko zväčšujúceho sa počtu krádeží bicyklov. Sú dve možnosti ako sa vyhnúť krádeži bicykla, buď si kúpite bicykel, o ktorý zlodej nebude mať záujem, alebo zainvestujete do zámkov na bicykel a naučíte sa ich správne používať. Tento článok sa bude venovať druhej, efektívnejšej alternatíve.

Základom je správny druh zámku

Lacný zámok na bicykel - rozlúčte sa s bicyklom!Väčšina z nás využíva klasické káblové cyklozámky, ktoré sú lacné a tiež celkom skladné. Zároveň sú však najmenej bezpečné a nevhodné pre bicykle, ktoré by ste voľným okom ocenili na viac ako 60 eur. Tento zámok totiž zlodej prestrihne kvalitnejšími kliešťami za cca 3 sekundy!

Kvalitný zámok na bicykel - účkoNevyhnutné je preto investovať do drahšieho zámku typu U, ktorý sa skladá z ohnutej oceľovej tyče obalenej gumou či plastom a dvojnásobným zámkom na oboch koncoch. Tento druh zámku nie je možné prestrihnúť ani naozaj kvalitnými kliešťami. Zlodej by si musel priniesť so sebou toĺko náradia (karbobrúsku), že by mu to jednak za to nestálo a jednak by bol „pri práci“ ľahko spozorovateľný a dosť hlučný.

Kvalitný zámok na bicykel - reťazVhodnou alternatívou zámku na bicykel je tiež ťažšia reťaz alebo hrubé oceľové lano, ktoré sa často predáva ako zámok na motorku.

Ďalším problémom je uzamknutie bicykla o vhodný stojan na bicykle či iný prvok na verejnom priestore. Kľúčom k úspechu je zvoliť si cyklostojan, ktorý vám umožní si bicykel uzamknúť o rám. V takom prípade vám môže zlodej ukradnúť „iba“ predné koleso.

Pri parkovaní bicykla využivajte cyklostojany typu A, obrátené U a iné. Vyhýbajte sa cyklostojanom, ktoré umožňujú iba ukotvenie predného kolesa. Pokiaľ nie je blízko vhodný cyklostojan, tak si bicykel uzamknite radšej rámom o dopravné značky, zábradlia, mreže či iné „tyčovité“ predmety vo verejných priestoroch.

Ak má váš bicykel rýchloupínacie kolesá (to sú také, čo sa dajú behom pár sekúnd odkrútiť), budete potrebovať zámky dva. V tomto prípade odporúčame napr. jedno „účko“ a druhý zámok ako reťaz alebo hrubšie oceľové lano. Prvým si uzamknete rám bicykla o stojan a druhým si uzamknete predné koleso o stojan či rám bicykla. Táto silná kombinácia znemožní zlodejovi jednak ukradnúť bicykel či predné koleso.

Vo Švédsku nás učili, že pri kúpe bicykla je potrebné zainvestovať do ochrany bicykla aspoň 10% z ceny bicykla. Čiže pokiaľ ste osedlali tátoša v hodnote 500 eur, tak minimálne 50 eur treba investovať do zámkov. Tohto pravidla sa odporúčame pridržiavať.

Zdroje obrázkov: internetové obchody

11 thoughts on “Ako si bezpečne uzamknúť bicykel?

  1. Rad by som pridal vysledok mojho patrania ako efektivne, lacno a lahko (co do vahy) zamknut bicykel. Jednoznacne treba pouzivat zamky typu „U“ alebo inak nazyvane aj „podkova“. Pri zamykani zamkami „U“ je dolezite nedat zledjovi vela miesta na manipulaciu, miesta kde sa lahko dostal k zamku s karbobruskou atd. Takze sa oplati kupovat co namjensie „U“ zamky a to nie len kvoli vahe. Ale ako zmaknut bicyckle s malym „U“ zamkom? Odpoved nasiel Sheldon Brown (http://www.sheldonbrown.com/lock-strategy.html) Ide o to zamknut iba zadne koleso o nieco tak aby bol zamok vo vnutri ramu bicyckla (treba vidiet foto http://www.sheldonbrown.com/images/locktechnique1.jpg) takto zamknuty bicykel ochrani zadne koleso a ram bicykla. Bicykel by siel ukradnut iba ak by zlodej doslova prestrihol zadne koleso co sa mu neoplati. Ja takto zamykam o dopravne znacky, ktore su takmer vsade. Samozrejme netreba hned vyhodit kopec penazi za zamok Kryptonite Mini ktory stoji od 40 – 60 EUR. Ja som si kupil tento http://www.bicykle-prislusenstvo.sk/Onguard-Obl-zamek-s-drzakem-Bulldog-Mini-8013-90-x-140-13-mm-d5889.htm obopne znacku aj hrubsie koleso horskeho bicykla a to vsetko s volou niekolko milimetrov takze zlodej ma ztazenu pracu.

    1. nevidim,ze by chranil ram….mas to zamknute len o zadne koleso…..s vacsim Ulockom zamknes koleso+ram…alebo viac bikov..ma to svoje vyhody

      1. Vtip je v tom ze ak je zamknute zadne koleso v trjuholniku ramu je nemozne ukradnut ram bez toho aby zlodej doslova prepilil cele zadne koleso. Tak pride o zadne koleso s kazetou atd. ram s prednym kolesom uz pre neho takyu cenu nema navyse pilit alebo strihat zadne koleso je rozhodne vec ktora netrva 10 sekund.

  2. Kablovy zamok vopcham pri jazde do malej cyklotasky alebo omotam okolo kostry, aby bol neustale k dispozicii na pouzitie. Ako sa na bicykli prenasa ohnuta ocelova tyc U?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.