Bratislava: Prvá hotová radiála

Vyznačením vyhradených a ochranných pruhov pre cyklistov na časti Páričkovej ulice medzi Svätoplukovou ulicou a Dulovým námestím bola skompletizovaná prvá cyklistická radiála (R26) v Bratislave. Dnes sa teda dá pomerne bezpečne na bicykli odviezť od autobusovej stanice Nivy do Ružinova ku Štrkovcu (alebo aj naopak).

Cyklotrasa R26 na Páričkovej ulici

Prvá časť trasy R26 bola otvorená v prvom desaťročí tretieho tisícročia ako samostatná cestička pre cyklistov a umiestnená v stredovom deliacom páse na Trenčianskej ulici. Napriek určitým nevýhodám takéhoto umiestnenia (najmä čo sa týka komplikovanejšieho odbočovania do bočných ulíc a nejasnej prednosti na križovatkách) išlo o príjemnú trasu vedúcu alejou stromov. Zásadnou chybou realizácie však boli dve križovatky, prvá s Ružovou dolinou a obzvlášť druhá s Miletičovou ulicou, kde cyklisti prechádzali priamo ich stredom s množstvom kolíznych bodov, bez ochrany či svetelného riadenia. Namiesto riešenia sa v roku 2010 zvolilo neriešenie a trasa bola prerušená zábradliami. Na zabezpečnenie bezpečného prejazdu cyklistov bol prejazd cyklistom zakázaný…

Téme sme sa venovali a navrhli spôsob nápravy. K nemu došlo až po piatich rokoch. V roku 2015 boli zábradlia odstránené a na križovatke s Miletičovou doplnený cyklistický semafór a na Bajkalskej priechody pre cyklistov. Križovatka s Ružovou dolinou však naďalej zostala v pôvodnom stave. K zmene snáď konečne dôjde v roku 2023 v rámci pripravovanej rekonštrukcie.

Úprava vedenia cyklistov vo vyústení Trenčianskej na Dulovo námestie sa plánuje pri revitalizácii východnej časti námestia. Projektová dokumentácia by mala byť dokončená do konca roku 2022, nasledovať budú povoľovacie procesy.

V rokoch 2015/2016 bola otvorená aj oddelená cestička pre chodcov a cyklistov pri projekte Rosum na nároží Bajkalskej a Ružinovskej. Na ňu nadväzuje spoločná cestička smerom ku zimnému štadiónu a nemocnici v Ružinove.

Pokračovanie smerom do centra mesta vzniklo pri výstavbe autobusovej stanice. V rokoch 2020-21 pribudli oddelené cyklistické komunikácie západne od stanice a na časti Páričkovej ulice.

Posledný chýbajúci úsek Páričkovej medzi Svätoplukovou a Dulovým námestím bol vyznačený v lete 2022 ako pruhy pre cyklistov v rámci regulácie parkovania. Po dokončení projektu Zwirn by aj tu mali pribudnúť oddelené cyklistické komunikácie.

3 thoughts on “Bratislava: Prvá hotová radiála

  1. Ahojte, ospravedlňte neznalosť, ale prečo v návrhu dajú preč stĺpiky? Veď tie sú ako-tak jediným prvkom, z ktorého mám pocit, že som aspoň trochu na cykloceste v bezpečí.

    1. Ak rozumiem správne, tak celý bývalý prejazd ktorý je momentálne zablokovaný stĺpikmi bude zrušený a vyvýšený do úrovne cyklocesty, takže stĺpiky už nebudú viac potrebné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.