Bicyklovanie bez vekového obmedzenia

Bicyklovanie bez vekového obmedzenia je projekt, ktorý vymyslel Ole Kassow v Dánsku a rozšíril sa po celej krajine, v Nórsku a iných krajinách. Väčšina dôchodcov za mlada bicyklovala. Bicykel bol v západnej Európe hlavný dopravný prostriedok do polovice päťdesiatych rokov a na Slovensku ešte dlhšie. Po slovenských dedinách sa ešte stále pemávajú desaťtisíce starších ľudí na svojích staručkých bicykloch.

Keď sa ľudia dostanú do takého veku, že je pre nich chôdza, nie to bicyklovanie, nemožné, sedia celý deň zavretí vnútri – doma alebo v domove dôchodcov. Preto sme sa rozhodli rozšíriť projekt bicyklovania bez vekového obmedzenia na Slovensko pod názvom Vietor vo vlasoch.

Vietor vo vlasoch

Cieľom projektu Vietor vo vlasoch je vytiahnúť seniorov z domova dôchodcov v Bratislave do prírody, do mesta, vyčarovať im úsmev na tvári, vyvolať pocit šťastia, poskytnúť slobodu, predstaviť inú formu mobility, spoznať ich, vytvoriť nové  vzťahy a zároveň dať šancu mladým a aktívnym ľuďom spraviť niečo pre komunitu, zapojiť ich do aktívneho starnutia svojcih rodičov alebo možnosťou nájdenia si “nových starých rodičov”. Chceme, aby seniori zabudli na samotu, choroby, bolesti a užívali si vietor vo vlasoch tak ako za mladých čias. Potrebujeme na to kúpiť nákladný bicykel (rikšu) Christiania Taxi s elektromotorom.

Christiania Taxi - rikša na vozenie seniorov po cyklotrase JURAVA
Christiania Taxi – rikša na vozenie seniorov

Na vozenie seniorov sa bude môcť prihlásiť ktokoľvek, kto bude mať chuť urobiť niečo dobré pre komunitu. Doteraz sa nám ozvali už mnohí Račania, ktorí prejavili záujem zúčastniť sa projektu ako dobrovoľníci.

Raču sme vybrali preto, že domov seniorov je cca. 300 m od novej cyklotrasy JURAVA, ktorá vedie popri vinohradoch a čarovným úsekom pri prírodnej rezervácií Šúr. Rača je náš pilotný projekt, ak sa osvedčí, skúsime rozšíriť aj do ostatných mestských častí.

Bicyklovanie bez vekového obmedzenia
Bicyklovanie bez vekového obmedzenia

Bicykel Christiania Taxi s elektromotorom, hydr. brzdami stojí cca. 4400 EUR, plus komplet príslušenstvo ďalších 600 EUR, čiže potrebujeme 5000 EUR.

Časť financií (1500 EUR) sme získali vďaka podpore Poštovej banky (náš projekt je úplne dole na stránke) a zvyšnú časť (3500 EUR) sa snažíme získať z Občianskeho rozpočtu mesta na www.rozhodni.bratislava.sk. Hlasovať za nápady mohli Bratislavčania starší ako 15 rokov do 5.12.2014. Projekt bol vo svojej kategórii (sociálne veci) najúspešnejší zo všetkých a mesto by ho malo financovať. Zatiaľ čakáme na financie od mesta, ktoré musia schváliť poslanci MsZ.

ĎAKUJEME.

Projekt podporili:

Poštová banka
Poštová banka