Prínosy cyklistickej dopravy sú dnes už pomerne dobre známe a podpora a rozvoj cyklistickej dopravy sa dostáva do strategických dokumentov na miestnej, národnej a európskej úrovni. Programy a kampane, ktoré podporujú dochádzanie do školy a do práce na bicykli, sú prítomné v krajinách po celej Európe. Len málo pozornosti sa však pri deťoch a mládeži dostáva možnostiam dopravy na voľnočasové aktivity.

V projekte Sustainable and Inclusive Access to Sport Practice (skrátene SIASP) sa spolu s našimi partnermi, Winter Cycling Federation so sídlom vo Fínsku a ACTIVE Austria z Rakúska, zameriavame práve na túto tému. Potrebnú pohybovú aktivitu u všetkých detí a mládeže na Slovensku totiž nedosiahneme len izolovane pomocou športových krúžkov, na ktoré ich musia rodičia voziť autom. Kľúčom sú dostatočné možnosti pre pohyb, komunitný šport či ďalšie voľnočasové aktivity v blízkosti bydliska, a ich inkluzívnosť a dostupnosť aktívnymi módmi dopravy vďaka bezpečnej pešej a cyklistickej infraštruktúre.
Hlavné výstupy projektu
1. Publikácia Benefits of Accessible Sport Facilities, ktorá analyzuje inkluzívne a dostupné športové zariadenia a služby pre deti a mládež z rôznych hľadísk. Prečo si ju treba prečítať? Napríklad preto, lebo predstavuje iný pohľad na riešenie globálnej krízy detskej fyzickej nečinnosti, než na aký sme zvyknutí. Stiahnuť si ju môžete nižšie:

2. Publikácia s názvom Community-driven Small Sport Facilities je praktickou príručkou, ktorá približuje možnosti vytvárania lepších podmienok pre fyzickú aktivitu detí a mládeže prostredníctvom série rozhovorov s ľuďmi zo Slovenska, Rakúska a Fínska, ktorí stoja za rôznymi úspešnými projektami. Publikácia bude čoskoro dostupná na stiahntie.
K obom dokumentom pripravujeme aj preklad do slovenčiny.
Čo ďalšie sme v rámci projektu robili?
• Absolvovali sme vzdelávaciu cestu do Viedne, kde sme navštívili rôzne organizácie venujúcej sa zlepšovaniu mobility detí a mládeže, ako aj príklady dobrej praxe priamo v teréne.

• Projekt sme v októbri 2024 predstavili na konferencii VeloFinland, ktorá sa konala vo fínskom meste Porvoo, kde sme okrem toho spoznali ďalšie príklady dobrej praxe z tejto krajiny.

• Súčasťou bola aj konferencia Cyklomestá 2025, ktorá sa konala v Trnave. Vystúpili na nej s prednáškami súvisiacimi s obsahom projektu zástupcovia partnerských organizácií – Timo Perälä a Pekka Tahkola z Winter Cycling Federation, Patrícia Nečadová z ACTIVE Austria a Kristína Griačová z Cyklokoalície – a ďalší poprední spíkri v tejto oblasti, ako Adela Penesová alebo Pavol Smutný. Záznam z celého podujatia môžete nájsť na našom YouTube.

Projekt bol spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Erasmus+ Sport.